M55342K06B184ART0
Mfr.Part #
M55342K06B184ART0
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES SMD 184 OHM 0.1% 0.15W 0705
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
381μm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Max Operating Temperature :
150°C
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM0705
Resistance :
184Ohms
Tolerance :
±0.1%
Contact Plating :
Lead, Tin
Supplier Device Package :
Military Standard :
MIL-PRF-55342
Failure Rate :
R (0.01%)
Length :
2.032mm
Published :
Width :
1.27mm
Power (Watts) :
0.15W
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Max Power Dissipation :
150mW
Datasheets
M55342K06B184ART0
Vishay M55342K06B184ART0
Military, MIL-PRF-55342, RM0705 Series, Thin Film, 184Ohms, 0.15W, ±0.1%, -55°C~150°C