M55342K04B374ART0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M55342K04B374ART0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
RES SMD 374 OHM 0.1% 0.15W 1505
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Composition :
Thin Film
Height :
838.2μm
Failure Rate :
R (0.01%)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power (Watts) :
0.15W
Length :
3.937mm
Package / Case :
Nonstandard
Military Standard :
MIL-PRF-55342
Number of Terminations :
2
Width :
1.27mm
Supplier Device Package :
Resistance :
374Ohms
Max Power Dissipation :
150mW
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM1505
Max Operating Temperature :
150°C
Feature :
Military, Non-Inductive
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Thickness :
381μm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Size / Dimension :
0.155Lx0.050W 3.94mmx1.27mm
Tolerance :
±0.1%
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
M55342K04B374ART0
Vishay M55342K04B374ART0
Military, MIL-PRF-55342, RM1505 Series, Thin Film, 374Ohms, 0.15W, ±0.1%, -55°C~150°C