M55342K04B200BRWS
Mfr.Part #
M55342K04B200BRWS
Package / Case
Nonstandard
Description
RES SMD 200K OHM 0.1% 0.15W 1505
Chip Resistor - Surface Mount
Depth :
1.27mm
Published :
Resistance :
200kOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.155Lx0.050W 3.94mmx1.27mm
Pbfree Code :
No
JESD-609 Code :
e0
Package / Case :
Nonstandard
Packing Method :
WAFFLE PACK
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.15W
Failure Rate :
R (0.01%)
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM1505
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE, NON-INDUCTIVE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Military Standard :
MIL-PRF-55342
Construction :
RECTANGULAR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Height :
838.2μm
Reach Compliance Code :
Unknown
Tolerance :
±0.1%
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Max Power Dissipation :
150mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.15W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Feature :
Military, Non-Inductive
ECCN Code :
EAR99
Thickness :
381μm
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Packaging :
Tray
Datasheets
M55342K04B200BRWS
Vishay M55342K04B200BRWS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Military, MIL-PRF-55342, RM1505 Series, Thin Film, 200kOhm, 0.15W, ±0.1%, -55°C~150°C