M55342K03B120ART5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M55342K03B120ART5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/5W 1005
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR
Size / Dimension :
0.105Lx0.050W 2.67mmx1.27mm
Tolerance :
±0.1%
Package / Case :
Nonstandard
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM1005
Reach Compliance Code :
Unknown
Construction :
RECTANGULAR
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE, NON-INDUCTIVE
Power (Watts) :
0.2W 1/5W
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
200mW
Composition :
Thin Film
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
No
Height :
838.2μm
Working Voltage :
75V