M55342K02B750ARTS
Mfr.Part #
M55342K02B750ARTS
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Description
RES SMD 750 OHM 0.1% 1/8W 0505
Tolerance :
±0.1%
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Resistance :
750 Ohms
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Base Product Number :
M55342
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height - Seated (Max) :
0.033" (0.84mm)
Features :
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM0505
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Supplier Device Package :
Package :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
R (0.01%)
Size / Dimension :
0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Datasheets
M55342K02B750ARTS
Vishay M55342K02B750ARTS
Military, MIL-PRF-55342, RM0505 Series, Thin Film, 750 Ohms, 0.125W, 1/8W, ±0.1%, -55°C ~ 150°C