M55342K02B150BRWS
Mfr.Part #
M55342K02B150BRWS
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Description
RES SMD 150K OHM 0.1% 1/8W 0505
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Feature :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
125mW
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Failure Rate :
R (0.01%)
JESD-609 Code :
e0
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Packing Method :
WAFFLE PACK
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.055Lx0.050W 1.40mmx1.27mm
Feature :
Military, Non-Inductive
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE, NON-INDUCTIVE
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±0.1%
Construction :
RECTANGULAR
Height :
838.2μm
Published :
Working Voltage :
40V
Surface Mount :
yes
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM0505
Resistance :
150kOhm
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
M55342K02B150BRWS
Vishay M55342K02B150BRWS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Military, MIL-PRF-55342, RM0505 Series, Thin Film, 150kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~150°C