M55342H12B150DRT1
Mfr.Part #
M55342H12B150DRT1
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES SMD 150 OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Surface Mount :
yes
Max Power Dissipation :
100mW
JESD-609 Code :
e0
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistance :
150Ohm
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM0603
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE, NON-INDUCTIVE
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Construction :
RECTANGULAR
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
No
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Working Voltage :
50V
Datasheets
M55342H12B150DRT1
Vishay M55342H12B150DRT1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Military, MIL-PRF-55342, RM0603 Series, Thin Film, 150Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~150°C