M55342H12B147DRT0
Mfr.Part #
M55342H12B147DRT0
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES SMD 147 OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM0603
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Resistance :
147Ohms
Length :
1.6256mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Max Operating Temperature :
150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
812.8μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
100mW
Supplier Device Package :
Tolerance :
±1%
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Datasheets
M55342H12B147DRT0
Vishay M55342H12B147DRT0
Military, MIL-PRF-55342, RM0603 Series, Thin Film, 147Ohms, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~150°C