M55342H11B499DRTS
Mfr.Part #
M55342H11B499DRTS
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 499 OHM 1% 1/20W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Product Status :
Active
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Base Product Number :
M55342
Composition :
Thin Film
Height - Seated (Max) :
0.033" (0.84mm)
Size / Dimension :
0.040" L x 0.025" W (1.02mm x 0.64mm)
Failure Rate :
R (0.01%)
Package :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.05W, 1/20W
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM0402
Resistance :
499 Ohms
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package :
Features :
Military, Non-Inductive
Datasheets
M55342H11B499DRTS
Vishay M55342H11B499DRTS
Military, MIL-PRF-55342, RM0402 Series, Thin Film, 499 Ohms, 0.05W, 1/20W, ±1%, -55°C ~ 150°C