M55342H11B10B0PTI
Mfr.Part #
M55342H11B10B0PTI
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/20W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Feature :
Military, Non-Inductive
Max Operating Temperature :
150°C
Size / Dimension :
0.040Lx0.025W 1.02mmx0.64mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM0402
Height :
762μm
Failure Rate :
P (0.1%)
Width :
635μm
Max Power Dissipation :
50mW
Length :
1.016mm
Resistance :
10kOhms
Supplier Device Package :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±0.1%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
M55342H11B10B0PTI
Vishay M55342H11B10B0PTI
Military, MIL-PRF-55342, RM0402 Series, Thin Film, 10kOhms, 0.05W 1/20W, ±0.1%, -55°C~150°C