M55342H08B55D0MBS
Mfr.Part #
M55342H08B55D0MBS
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 55 OHM 1% 0.8W 2010
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Feature :
Military, Non-Inductive
Case Code (Metric) :
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM2010
Supplier Device Package :
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.209Lx0.098W 5.31mmx2.49mm
Width :
2.4892mm
Height :
838.2μm
Length :
5.3086mm
Resistance :
55Ohms
Max Operating Temperature :
150°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Composition :
Thin Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Failure Rate :
M (1%)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
800mW
Power (Watts) :
0.8W
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
M55342H08B55D0MBS
Vishay M55342H08B55D0MBS
Military, MIL-PRF-55342, RM2010 Series, Thin Film, 55Ohms, 0.8W, ±1%, -55°C~150°C