M55342H08B301DRT0
Mfr.Part #
M55342H08B301DRT0
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 301 OHM 1% 0.8W 2010
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.209Lx0.098W 5.31mmx2.49mm
Power (Watts) :
0.8W
Thickness :
381μm
Failure Rate :
R (0.01%)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Plating :
Lead, Tin
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Height :
838.2μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
2.4892mm
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
5.3086mm
Resistance :
301Ohms
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Max Power Dissipation :
800mW
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Military Standard :
MIL-PRF-55342
Tolerance :
±1%
Feature :
Military, Non-Inductive
Max Operating Temperature :
150°C
Composition :
Thin Film
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM2010
Datasheets
M55342H08B301DRT0
Vishay M55342H08B301DRT0
Military, MIL-PRF-55342, RM2010 Series, Thin Film, 301Ohms, 0.8W, ±1%, -55°C~150°C