M55342H08B200DRT0
Mfr.Part #
M55342H08B200DRT0
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 200 OHM 1% 0.8W 2010
Chip Resistor - Surface Mount
Max Operating Temperature :
150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
2.4892mm
Power (Watts) :
0.8W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Height :
838.2μm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Military, Non-Inductive
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.209Lx0.098W 5.31mmx2.49mm
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Failure Rate :
R (0.01%)
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM2010
Resistance :
200Ohms
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Composition :
Thin Film
Max Power Dissipation :
800mW
Thickness :
381μm
Tolerance :
±1%
Length :
5.3086mm
Datasheets
M55342H08B200DRT0
Vishay M55342H08B200DRT0
Military, MIL-PRF-55342, RM2010 Series, Thin Film, 200Ohms, 0.8W, ±1%, -55°C~150°C