M55342H08B150DRT0
Mfr.Part #
M55342H08B150DRT0
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Description
RES SMD 150 OHM 1% 0.8W 2010
Size / Dimension :
0.209Lx0.098W 5.31mmx2.49mm
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e0
Max Power Dissipation :
800mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±1%
Pbfree Code :
No
Power (Watts) :
0.8W
Rated Power Dissipation (P) :
0.8W
Contact Plating :
Lead, Tin
Failure Rate :
R (0.01%)
Published :
ECCN Code :
EAR99
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-PRF-55342
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Working Voltage :
150V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Construction :
RECTANGULAR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Feature :
Surface Mount
Thickness :
381μm
Resistance :
150Ohm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM2010
Lead Free :
Contains Lead
Datasheets
M55342H08B150DRT0
Vishay M55342H08B150DRT0
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Military, MIL-PRF-55342, RM2010 Series, Thin Film, 150Ohm, 0.8W, ±1%, -55°C~150°C