M55342H06B316ERWS
Mfr.Part #
M55342H06B316ERWS
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES SMD 316K OHM 1% 0.15W 0705
Chip Resistor - Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Composition :
Thin Film
Supplier Device Package :
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tray
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Max Power Dissipation :
150mW
Resistance :
316kOhms
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.15W
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM0705
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Thickness :
381μm
Width :
1.27mm
Length :
2.032mm
Height :
838.2μm
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±1%
Military Standard :
MIL-PRF-55342
Feature :
Military, Non-Inductive
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
M55342H06B316ERWS
Vishay M55342H06B316ERWS
Military, MIL-PRF-55342, RM0705 Series, Thin Film, 316kOhms, 0.15W, ±1%, -55°C~150°C