M55342H06B249ERWS
Mfr.Part #
M55342H06B249ERWS
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES SMD 249K OHM 1% 0.15W 0705
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
2.032mm
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Packaging :
Tray
Resistance :
249kOhms
Max Operating Temperature :
150°C
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Power (Watts) :
0.15W
Width :
1.27mm
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Max Power Dissipation :
150mW
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM0705
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Tolerance :
±1%
Datasheets
M55342H06B249ERWS
Vishay M55342H06B249ERWS
Military, MIL-PRF-55342, RM0705 Series, Thin Film, 249kOhms, 0.15W, ±1%, -55°C~150°C