M55342H06B218DRWS
Mfr.Part #
M55342H06B218DRWS
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES SMD 218 OHM 1% 0.15W 0705
Max Power Dissipation :
150mW
Tolerance :
±1%
Radiation Hardening :
No
Military Standard :
MIL-PRF-55342
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Failure Rate :
R (0.01%)
Composition :
Thin Film
Width :
1.27mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM0705
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Packaging :
Tray
Resistance :
218Ohms
Power (Watts) :
0.15W
Max Operating Temperature :
150°C
Thickness :
381μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
838.2μm
Length :
2.032mm
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Supplier Device Package :
Contact Plating :
Lead, Tin
Factory Lead Time :
12 Weeks
Case Code (Metric) :
Datasheets
M55342H06B218DRWS
Vishay M55342H06B218DRWS
Military, MIL-PRF-55342, RM0705 Series, Thin Film, 218Ohms, 0.15W, ±1%, -55°C~150°C