M55342H06B20D0RWS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M55342H06B20D0RWS
Manufacturer
Vishay
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 20 OHM 1% 0.15W 0705
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Width :
1.27mm
Military Standard :
MIL-PRF-55342
Resistance :
20Ohms
Composition :
Thin Film
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height :
838.2μm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM0705
Number of Terminations :
2
Feature :
Military, Non-Inductive
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.15W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Supplier Device Package :
Length :
2.032mm
Max Power Dissipation :
150mW
Packaging :
Tray
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Max Operating Temperature :
150°C
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±1%
Failure Rate :
R (0.01%)
Contact Plating :
Lead, Tin
Thickness :
381μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
M55342H06B20D0RWS
Vishay M55342H06B20D0RWS
Military, MIL-PRF-55342, RM0705 Series, Thin Film, 20Ohms, 0.15W, ±1%, -55°C~150°C