M55342H06B20D0RTS
Mfr.Part #
M55342H06B20D0RTS
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 20 OHM 1% 0.15W 0705
Chip Resistor - Surface Mount
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Features :
Military, Non-Inductive
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Height - Seated (Max) :
0.033" (0.84mm)
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Supplier Device Package :
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM0705
Power (Watts) :
0.15W
Resistance :
20 Ohms
Base Product Number :
M55342
Size / Dimension :
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Composition :
Thin Film
Failure Rate :
R (0.01%)
Datasheets
M55342H06B20D0RTS
Vishay M55342H06B20D0RTS
Military, MIL-PRF-55342, RM0705 Series, Thin Film, 20 Ohms, 0.15W, ±1%, -55°C ~ 150°C