M55342H06B100JRWS
Mfr.Part #
M55342H06B100JRWS
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES SMD 100 OHM 5% 0.15W 0705
Chip Resistor - Surface Mount
Max Operating Temperature :
150°C
Packaging :
Tray
Max Power Dissipation :
150mW
Case Code (Imperial) :
Composition :
Thin Film
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Radiation Hardening :
No
Supplier Device Package :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Thickness :
381μm
Width :
1.27mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM0705
Height :
838.2μm
Tolerance :
±5%
Case Code (Metric) :
Length :
2.032mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Military, Non-Inductive
Resistance :
100Ohms
Military Standard :
MIL-PRF-55342
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
0.15W
Datasheets
M55342H06B100JRWS
Vishay M55342H06B100JRWS
Military, MIL-PRF-55342, RM0705 Series, Thin Film, 100Ohms, 0.15W, ±5%, -55°C~150°C