M55342H04B7E50RWS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M55342H04B7E50RWS
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
RES SMD 7.5K OHM 1% 0.15W 1505
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
Resistance :
7.5kOhms
Contact Plating :
Lead, Tin
Packaging :
Tray
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Max Power Dissipation :
150mW
Military Standard :
MIL-PRF-55342
Height :
838.2μm
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Composition :
Thin Film
Power (Watts) :
0.15W
Package / Case :
Nonstandard
Size / Dimension :
0.155Lx0.050W 3.94mmx1.27mm
Feature :
Military, Non-Inductive
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM1505
Failure Rate :
R (0.01%)
Tolerance :
±1%
Length :
3.937mm
Width :
1.27mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
M55342H04B7E50RWS
Vishay M55342H04B7E50RWS
Military, MIL-PRF-55342, RM1505 Series, Thin Film, 7.5kOhms, 0.15W, ±1%, -55°C~150°C