M55342H04B7E15RWS
Mfr.Part #
M55342H04B7E15RWS
Package / Case
Nonstandard
Description
RES SMD 7.15K OHM 1% 0.15W 1505
Chip Resistor - Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Package / Case :
Nonstandard
Failure Rate :
R (0.01%)
Number of Terminations :
2
Length :
3.937mm
Max Power Dissipation :
150mW
Size / Dimension :
0.155Lx0.050W 3.94mmx1.27mm
Max Operating Temperature :
150°C
Height :
838.2μm
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.15W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM1505
Resistance :
7.15kOhms
Width :
1.27mm
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Datasheets
M55342H04B7E15RWS
Vishay M55342H04B7E15RWS
Military, MIL-PRF-55342, RM1505 Series, Thin Film, 7.15kOhms, 0.15W, ±1%, -55°C~150°C