M55342H04B7B50RTS
Mfr.Part #
M55342H04B7B50RTS
Package / Case
Nonstandard
Description
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 0.15W 1505
Power (Watts) :
0.15W
Supplier Device Package :
Product Status :
Active
Base Product Number :
M55342
Height - Seated (Max) :
0.033" (0.84mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
Nonstandard
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM1505
Size / Dimension :
0.155" L x 0.050" W (3.94mm x 1.27mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Composition :
Thin Film
Features :
Military, Non-Inductive
Failure Rate :
R (0.01%)
Resistance :
7.5 kOhms
Datasheets
M55342H04B7B50RTS
Vishay M55342H04B7B50RTS
Military, MIL-PRF-55342, RM1505 Series, Thin Film, 7.5 kOhms, 0.15W, ±0.1%, -55°C ~ 150°C