M55342H04B442ART5
Mfr.Part #
M55342H04B442ART5
Package / Case
Nonstandard
Description
RES SMD 442 OHM 0.1% 0.15W 1505
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±0.1%
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
No
Surface Mount :
yes
Package / Case :
Nonstandard
Rated Power Dissipation (P) :
0.15W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Power (Watts) :
0.15W
Max Power Dissipation :
150mW
Packing Method :
TR
Size / Dimension :
0.155Lx0.050W 3.94mmx1.27mm
Resistance :
442Ohm
Failure Rate :
R (0.01%)
Height :
838.2μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Composition :
Thin Film
Mounting Feature :
Surface Mount
Feature :
Military, Non-Inductive
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE, NON-INDUCTIVE
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C