M55342H04B27H0RT0
Mfr.Part #
M55342H04B27H0RT0
Package / Case
Nonstandard
Description
RES SMD 27K OHM 2% 0.15W 1505
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Width :
1.27mm
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Composition :
Thin Film
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
0.15W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Supplier Device Package :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Failure Rate :
R (0.01%)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM1505
Size / Dimension :
0.155Lx0.050W 3.94mmx1.27mm
Tolerance :
±2%
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Military, Non-Inductive
Length :
3.937mm
Package / Case :
Nonstandard
Resistance :
27kOhms
Height :
838.2μm
Max Power Dissipation :
150mW
Datasheets
M55342H04B27H0RT0
Vishay M55342H04B27H0RT0
Military, MIL-PRF-55342, RM1505 Series, Thin Film, 27kOhms, 0.15W, ±2%, -55°C~150°C