M55342H04B240ARWS
Mfr.Part #
M55342H04B240ARWS
Package / Case
Nonstandard
Description
RES SMD 240 OHM 0.1% 0.15W 1505
Package / Case :
Nonstandard
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
WAFFLE PACK
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE, NON-INDUCTIVE
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.15W
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e0
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Thin Film
Construction :
RECTANGULAR
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
240Ohm
Size / Dimension :
0.155Lx0.050W 3.94mmx1.27mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM1505
Max Power Dissipation :
150mW
Pbfree Code :
No
Mounting Feature :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Power (Watts) :
0.15W
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
M55342H04B240ARWS
Vishay M55342H04B240ARWS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Military, MIL-PRF-55342, RM1505 Series, Thin Film, 240Ohm, 0.15W, ±0.1%, -55°C~150°C