M55342H04B237ERWS
Mfr.Part #
M55342H04B237ERWS
Package / Case
Nonstandard
Description
RES SMD 237K OHM 1% 0.15W 1505
Chip Resistor - Surface Mount
Length :
3.937mm
Tolerance :
±1%
Resistance :
237kOhms
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Supplier Device Package :
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Size / Dimension :
0.155Lx0.050W 3.94mmx1.27mm
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Max Power Dissipation :
150mW
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM1505
Feature :
Military, Non-Inductive
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
838.2μm
Width :
1.27mm
Power (Watts) :
0.15W
Failure Rate :
R (0.01%)
Package / Case :
Nonstandard
Datasheets
M55342H04B237ERWS
Vishay M55342H04B237ERWS
Military, MIL-PRF-55342, RM1505 Series, Thin Film, 237kOhms, 0.15W, ±1%, -55°C~150°C