M55342H04B150DRWS
Mfr.Part #
M55342H04B150DRWS
Package / Case
Nonstandard
Description
RES SMD 150 OHM 1% 0.15W 1505
Power (Watts) :
0.15W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated Power Dissipation (P) :
0.15W
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e0
Failure Rate :
R (0.01%)
Construction :
RECTANGULAR
Feature :
Military, Non-Inductive
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Package / Case :
Nonstandard
Resistance :
150Ohm
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM1505
Pbfree Code :
No
Size / Dimension :
0.155Lx0.050W 3.94mmx1.27mm
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE, NON-INDUCTIVE
Packing Method :
WAFFLE PACK
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
yes
Composition :
Thin Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Max Power Dissipation :
150mW
Datasheets
M55342H04B150DRWS
Vishay M55342H04B150DRWS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Military, MIL-PRF-55342, RM1505 Series, Thin Film, 150Ohm, 0.15W, ±1%, -55°C~150°C