M55342H04B140ERT0
Mfr.Part #
M55342H04B140ERT0
Package / Case
Nonstandard
Description
RES SMD 140K OHM 1% 0.15W 1505
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Package / Case :
Nonstandard
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Military, Non-Inductive
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±1%
Supplier Device Package :
Max Operating Temperature :
150°C
Composition :
Thin Film
Height :
838.2μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Width :
1.27mm
Resistance :
140kOhms
Power (Watts) :
0.15W
Thickness :
381μm
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM1505
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
150mW
Size / Dimension :
0.155Lx0.050W 3.94mmx1.27mm
Length :
3.937mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
M55342H04B140ERT0
Vishay M55342H04B140ERT0
Military, MIL-PRF-55342, RM1505 Series, Thin Film, 140kOhms, 0.15W, ±1%, -55°C~150°C