M55342H02B120DPWS
Mfr.Part #
M55342H02B120DPWS
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Description
RES SMD 120 OHM 1% 1/8W 0505
838.2μm
Max Operating Temperature :
150°C
Max Power Dissipation :
125mW
Thin Film
Length :
1.397mm
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
120Ohms
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Failure Rate :
P (0.1%)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±1%
Width :
1.27mm
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM0505
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Size / Dimension :
0.055Lx0.050W 1.40mmx1.27mm
Supplier Device Package :
Datasheets
M55342H02B120DPWS
Vishay M55342H02B120DPWS
Military, MIL-PRF-55342, RM0505 Series, Thin Film, 120Ohms, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~150°C