M55342E12B3B40RWI
Mfr.Part #
M55342E12B3B40RWI
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES SMD 3.4K OHM 0.1% 1/10W 0603
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM0603
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
NON-INDUCTIIVE, LASER TRIMMABLE
Height :
838.2μm
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Feature :
Military, Non-Inductive
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±0.1%
Case Code (Imperial) :
Working Voltage :
50V
Mounting Feature :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
100mW
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount :
yes
Resistance :
3.4kOhm
Reach Compliance Code :
Unknown
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W