M55342E12B3B40RBS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M55342E12B3B40RBS
Manufacturer
Vishay
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 3.4K OHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Composition :
Thin Film
Packaging :
Bulk
Failure Rate :
R (0.01%)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM0603
Max Power Dissipation :
100mW
Factory Lead Time :
12 Weeks
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.1%
Height :
838.2μm
Working Voltage :
50V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e0
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE, NON-INDUCTIVE
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Feature :
Military, Non-Inductive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Construction :
RECTANGULAR
Case Code (Imperial) :
Resistance :
3.4kOhm
Pbfree Code :
No
Datasheets
M55342E12B3B40RBS
Vishay M55342E12B3B40RBS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Military, MIL-PRF-55342, RM0603 Series, Thin Film, 3.4kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~150°C