M55342E12B3B40PBS
Mfr.Part #
M55342E12B3B40PBS
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 3.4K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Bulk
Failure Rate :
P (0.1%)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Max Power Dissipation :
100mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Length :
1.6256mm
Case Code (Metric) :
Resistance :
3.4kOhms
Published :
Height :
838.2μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
812.8μm
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Max Operating Temperature :
150°C
Number of Terminations :
2
Composition :
Thin Film
Feature :
Military, Non-Inductive
Supplier Device Package :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±0.1%
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM0603
Datasheets
M55342E12B3B40PBS
Vishay M55342E12B3B40PBS
Military, MIL-PRF-55342, RM0603 Series, Thin Film, 3.4kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~150°C