M55342E12B392ARWS
Mfr.Part #
M55342E12B392ARWS
Description
RES SMD 392 OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Military Standard :
MIL-PRF-55342
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
0603 (1608 Metric)
Radiation Hardening :
No
Length :
1.6256mm
Max Operating Temperature :
150°C
Resistance :
392Ohms
Published :
Failure Rate :
R (0.01%)
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tray
Max Power Dissipation :
100mW
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.1%
12 Weeks
Thickness :
254μm
Datasheets
M55342E12B392ARWS
Vishay M55342E12B392ARWS
Military, MIL-PRF-55342, RM0603 Series, Thin Film, 392Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~150°C