M55342E12B390ARBS
Mfr.Part #
M55342E12B390ARBS
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Supplier Device Package :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Composition :
Thin Film
Case Code (Imperial) :
Length :
1.6256mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Case Code (Metric) :
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM0603
Feature :
Military, Non-Inductive
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
812.8μm
Max Operating Temperature :
150°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Height :
838.2μm
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
390Ohms
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Max Power Dissipation :
100mW
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Datasheets
M55342E12B390ARBS
Vishay M55342E12B390ARBS
Military, MIL-PRF-55342, RM0603 Series, Thin Film, 390Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~150°C