M55342E12B388ARWS
Mfr.Part #
M55342E12B388ARWS
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 388 OHM 0.1% 1/10W 0603
Tolerance :
±0.1%
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Case Code (Metric) :
Packing Method :
WAFFLE PACK
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e0
Resistance :
388Ohm
Height :
838.2μm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Working Voltage :
50V
Feature :
Military, Non-Inductive
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Max Power Dissipation :
100mW
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Feature :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE, NON-INDUCTIVE
Composition :
Thin Film
Pbfree Code :
No
Packaging :
Tray
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM0603
Datasheets
M55342E12B388ARWS
Vishay M55342E12B388ARWS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Military, MIL-PRF-55342, RM0603 Series, Thin Film, 388Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~150°C