M55342E12B388ART5
Mfr.Part #
M55342E12B388ART5
Description
RES SMD 388 OHM 0.1% 1/10W 0603
0603 (1608 Metric)
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR
Operating Temperature :
-55°C~150°C
JESD-609 Code :
e0
Tolerance :
±0.1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Working Voltage :
50V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Max Power Dissipation :
100mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
388Ohm
Pbfree Code :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE, NON-INDUCTIVE
Feature :
Military, Non-Inductive
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Datasheets
M55342E12B388ART5
Vishay M55342E12B388ART5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Military, MIL-PRF-55342, RM0603 Series, Thin Film, 388Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~150°C