M55342E12B348DRT5
Mfr.Part #
M55342E12B348DRT5
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 348 OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Max Operating Temperature :
150°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Resistance :
348Ohms
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Failure Rate :
R (0.01%)
Supplier Device Package :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Width :
812.8μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Military, Non-Inductive
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM0603
Height :
838.2μm
Max Power Dissipation :
100mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
1.6256mm
Datasheets
M55342E12B348DRT5
Vishay M55342E12B348DRT5
Military, MIL-PRF-55342, RM0603 Series, Thin Film, 348Ohms, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~150°C