M55342E12B174BRT0
Mfr.Part #
M55342E12B174BRT0
Description
RES SMD 174K OHM 0.1% 1/10W 0603
Max Operating Temperature :
150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
1.6256mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Composition :
Thin Film
Failure Rate :
R (0.01%)
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±0.1%
Max Power Dissipation :
100mW
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Resistance :
174kOhms
Datasheets
M55342E12B174BRT0
Vishay M55342E12B174BRT0
Military, MIL-PRF-55342, RM0603 Series, Thin Film, 174kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~150°C