M55342E12B16B0RWS
Mfr.Part #
M55342E12B16B0RWS
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 16K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Feature :
Surface Mount
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Resistance :
16kOhm
Max Power Dissipation :
100mW
Pbfree Code :
No
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
WAFFLE PACK
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Packaging :
Tray
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE, NON-INDUCTIVE
Working Voltage :
50V
Feature :
Military, Non-Inductive
Failure Rate :
R (0.01%)
Tolerance :
±0.1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Composition :
Thin Film
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm