M55342E12B16B0RTI
Mfr.Part #
M55342E12B16B0RTI
Description
M55342E 25PPM 0603 16K 0.1% R TI
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage Rating :
50 V
Width :
0.81 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Mounting Style :
PCB Mount
Temperature Coefficient :
25 PPM / C
Type :
Non-Inductive
Length :
1.63 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Tolerance :
0.1 %
Product Type :
Thin Film Resistors
Application :
Military
Product :
Thin Film Resistors SMD
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Power Rating :
100 mW (1/10 W)
Base Product Number :
M55342
Subcategory :
Resistors
Features :
Wraparound Termination
Technology :
Thin Film
Resistance :
16 kOhms
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Series :
Datasheets
M55342E12B16B0RTI
Vishay M55342E12B16B0RTI
* Series, 16 kOhms, 0.1 %,