M55342E12B160ERT5
Mfr.Part #
M55342E12B160ERT5
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 160K OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Military Standard :
MIL-PRF-55342
Height :
838.2μm
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Resistance :
160kOhms
Min Operating Temperature :
-55°C
Supplier Device Package :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Thickness :
254μm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM0603
Max Power Dissipation :
100mW
Length :
1.6256mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Thin Film
Factory Lead Time :
12 Weeks
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Width :
812.8μm
Max Operating Temperature :
150°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Feature :
Military, Non-Inductive
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±1%
Failure Rate :
R (0.01%)
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Datasheets
M55342E12B160ERT5
Vishay M55342E12B160ERT5
Military, MIL-PRF-55342, RM0603 Series, Thin Film, 160kOhms, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~150°C