M55342E12B15B0RWI
Mfr.Part #
M55342E12B15B0RWI
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/10W 0603
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Packaging :
Tray
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package :
Failure Rate :
R (0.01%)
Length :
1.6256mm
Max Operating Temperature :
150°C
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM0603
Military Standard :
MIL-PRF-55342
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Width :
812.8μm
Height :
838.2μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Thickness :
254μm
Max Power Dissipation :
100mW
Resistance :
15kOhms
Datasheets
M55342E12B15B0RWI
Vishay M55342E12B15B0RWI
Military, MIL-PRF-55342, RM0603 Series, Thin Film, 15kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~150°C