M55342E12B15B0RT0
Mfr.Part #
M55342E12B15B0RT0
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
838.2μm
Max Operating Temperature :
150°C
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
100mW
Tolerance :
±0.1%
Case Code (Imperial) :
Resistance :
15kOhms
Failure Rate :
R (0.01%)
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM0603
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Width :
812.8μm
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Length :
1.6256mm
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Datasheets
M55342E12B15B0RT0
Vishay M55342E12B15B0RT0
Military, MIL-PRF-55342, RM0603 Series, Thin Film, 15kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~150°C