M55342E12B15B0RBS
Mfr.Part #
M55342E12B15B0RBS
Manufacturer
Vishay
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Height :
838.2μm
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
15kOhms
Number of Terminations :
2
Length :
1.6256mm
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Failure Rate :
R (0.01%)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Composition :
Thin Film
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Feature :
Military, Non-Inductive
Max Operating Temperature :
150°C
Max Power Dissipation :
100mW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
812.8μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM0603
Packaging :
Bulk
Datasheets
M55342E12B15B0RBS
Vishay M55342E12B15B0RBS
Military, MIL-PRF-55342, RM0603 Series, Thin Film, 15kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~150°C