M55342E12B158DRWS
Mfr.Part #
M55342E12B158DRWS
Manufacturer
Vishay
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 158 OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Military Standard :
MIL-PRF-55342
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness :
254μm
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Max Operating Temperature :
150°C
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Case Code (Imperial) :
Contact Plating :
Lead, Tin
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistance :
158Ohms
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height :
838.2μm
Width :
812.8μm
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM0603
Failure Rate :
R (0.01%)
Packaging :
Tray
Published :
Feature :
Military, Non-Inductive
Max Power Dissipation :
100mW
Composition :
Thin Film
Length :
1.6256mm
Datasheets
M55342E12B158DRWS
Vishay M55342E12B158DRWS
Military, MIL-PRF-55342, RM0603 Series, Thin Film, 158Ohms, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~150°C