M55342E12B158BRWS
Mfr.Part #
M55342E12B158BRWS
Manufacturer
Vishay
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 158K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pbfree Code :
No
Max Power Dissipation :
100mW
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE, NON-INDUCTIVE
Published :
Packing Method :
WAFFLE PACK
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height :
838.2μm
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e0
Feature :
Military, Non-Inductive
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR
Failure Rate :
R (0.01%)
Composition :
Thin Film
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Resistance :
158kOhm
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM0603
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tray
Working Voltage :
50V
Datasheets
M55342E12B158BRWS
Vishay M55342E12B158BRWS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Military, MIL-PRF-55342, RM0603 Series, Thin Film, 158kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~150°C