M55342E12B152BRWS
Mfr.Part #
M55342E12B152BRWS
Manufacturer
Vishay
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 152K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Construction :
RECTANGULAR
Surface Mount :
yes
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM0603
Tolerance :
±0.1%
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE, NON-INDUCTIVE
Published :
JESD-609 Code :
e0
Packing Method :
WAFFLE PACK
Mounting Feature :
Surface Mount
Composition :
Thin Film
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Feature :
Military, Non-Inductive
Working Voltage :
50V
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height :
838.2μm
Failure Rate :
R (0.01%)
Resistance :
152kOhm
Case Code (Metric) :
Max Power Dissipation :
100mW
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Packaging :
Tray
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Datasheets
M55342E12B152BRWS
Vishay M55342E12B152BRWS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Military, MIL-PRF-55342, RM0603 Series, Thin Film, 152kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~150°C