M55342E12B152BRT5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M55342E12B152BRT5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 152K OHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Military, Non-Inductive
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Surface Mount :
yes
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Composition :
Thin Film
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
152kOhm
Tolerance :
±0.1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE, NON-INDUCTIVE
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Working Voltage :
50V
Packing Method :
TR
Height :
838.2μm
Max Power Dissipation :
100mW
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM0603
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Pbfree Code :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm