M55342E12B150ERWS
Mfr.Part #
M55342E12B150ERWS
Manufacturer
Vishay
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 150K OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Military, Non-Inductive
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM0603
Published :
Length :
1.6256mm
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Supplier Device Package :
Width :
812.8μm
Tolerance :
±1%
Resistance :
150kOhms
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height :
838.2μm
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Max Power Dissipation :
100mW
Composition :
Thin Film
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Max Operating Temperature :
150°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
M55342E12B150ERWS
Vishay M55342E12B150ERWS
Military, MIL-PRF-55342, RM0603 Series, Thin Film, 150kOhms, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~150°C